Skip Navigation Links
Home
WijkwebExpand Wijkweb
VerenigingExpand Vereniging
KrantExpand Krant
DossierExpand Dossier
WijkExpand Wijk
LinksExpand Links
WijkwijzerExpand Wijkwijzer
ArchiefExpand Archief

Het laatste nieuws over de Ringweg Oost (RWO) en alle daarmee samenhangende zaken

Hoge Rijndijk en Kanaalweg straks permanent vol auto’s

door Frans Hoek

Toen ik nog in militaire dienst was had ik een uniform met op mijn linkerknie een klein zakje voor orders en rechts een hele grote zak voor tegenorders. Zo voel ik me nu. Het nieuws en de geruchten veranderen van dag tot dag. Op 28 november is er een voorlichtingsbijeenkomst voor de wijkverenigingen geweest. Ik beschrijf de stand van zaken tot dat moment.

In mijn laatste artikel vermeldde ik al dat er een gesprek is geweest tussen de wethouder van Leiderdorp, de provinciale gedeputeerde en de wethouder van Leiden. Na herhaling van de standpunten vanuit hun eigen loopgraven zijn ze uit elkaar gegaan. Inmiddels is het antwoord van de gedeputeerde van de Provinciale Staten binnen. De provincie gaat zich niet bemoeien met conflicten tussen steden en het verzoek van Leiden om een stuk van Leiderdorp in te lijven is al helemaal niet bespreekbaar. De voorkeursvariant over de Zijldijk gaat dus niet door. Er wordt nog gewacht op een brief van de gedeputeerde over de toegezegde subsidie voor de Ringweg Oost (RWO). Het zou gaan om een bedrag van 30 miljoen euro. Op dit moment echter circuleert een bedrag van 25 miljoen. Het is waarschijnlijk dat deze subsidie wordt ingetrokken, waardoor de bewoners van Leiden nog meer zullen moeten bijdragen. Omdat Leiden, in casu D66, wil vasthouden aan een autoluwe binnenstad met verkeersbeperkende maatregelen aan de Hooigracht moet er volgens de wethouder zeker een RWO komen. Het nut en de noodzaak van de RWO is echter niet aantoonbaar vastgesteld. De Rijnlandroute maakt samen met de Willem de Zwijgerlaan de RWO overbodig! Er is een oost-west probleem, geen noord-zuid probleem. Dus waarom een Ringweg Oost in Leiden Noord?

Ondergronds
Er wordt nu uitgezocht wat binnen het beschikbare budget de mogelijkheden zijn van een ondergrondse variant van de RWO door de Sumatrastraat. Dit is overigens in tegenspraak met de uitspraak van wethouder Strijk dat de RWO definitief niet door die straat zou gaan lopen. Dit ondergrondse alternatief is nooit verder onderzocht omdat de kosten erg hoog zullen zijn, want de wijk de Kooi is grotendeels niet onderheid.
Uit het verkeersonderzoek dat in samenwerking met alle buurt- en wijkorganisaties langs de RWO is gehouden is gebleken dat de ringweg via de Sumatrastraat een te grote aantrekkingskracht gaat krijgen. Die aantrekkingskracht is zo groot, dat volgens eerdere berekeningen, de Hoge Rijndijk en de Kanaalweg permanent vol auto’s komen te staan en dat de bewoners van het Waardeiland eigenlijk nauwelijks meer in of uit hun wijk kunnen komen. Tijdens de bijeenkomst kwam onder meer aan de orde dat er gedacht wordt aan het doortrekken van de N11 naar de Kanaalweg ten noorden van de spoorbaan. Dit is niet zo’n slecht idee, want daardoor wordt de Hoge Rijndijk ontlast. De N11 is twee maal twee banen, dus het moge duidelijk zijn dat de Kanaalweg dat verkeersaanbod maar moeilijk kan verwerken. Ook moeten er maatregelen worden genomen om de hoeveelheid verkeer dat op het kruispunt Hoge Rijndijk / Kanaalweg richting De Waard wil te beperken om de Sumatrastraat te ontzien. Dit heeft dan weer zijn invloed op de files op de Kanaalweg en de Hoge Rijndijk.

RijnGouweLijn
Naast alle bekende feiten is er ook nog andere informatie. In de kranten verscheen een bericht dat er op provincieniveau geheim overleg gaande is over de RijnGouweLijn. Een van de conclusies is, dat de financieel meest effectieve oplossing voor de RGL een route door de Breestraat of eventueel de Hooigracht is. Op een directe vraag antwoordde de wethouder Strijk dat er door de gedeputeerde bij de minister geld wordt gevraagd om dat te realiseren. Dat verklaart mogelijk waarom er zo nodig knips in de binnenstad moeten komen en het al of niet doorgaan van de subsidie. Tot slot: op de website www.RWOnietzo.nl vindt u steeds de laatste informatie over de RWO.

Welkom op de .Net-website