Skip Navigation Links
Home
WijkwebExpand Wijkweb
VerenigingExpand Vereniging
KrantExpand Krant
DossierExpand Dossier
WijkExpand Wijk
LinksExpand Links
WijkwijzerExpand Wijkwijzer
ArchiefExpand Archief
door Thomas van Duin

De wijkkrant informeerde u in december 2010 over de invoering van een proef met een beperkend parkeerbeleid in onze wijken, de blauwe zone. Deze proef moet in het derde kwartaal van 2011 van start gaan en gaat gelden in een groot deel van onze wijken. Het doel is het terugdringen van het langdurend parkeren van auto’s van buiten de wijken. De meningen over deze parkeerbeperking lopen sterk uiteen. De Wijkvereniging is kritisch en heeft dit begin maart 2011 opnieuw aan het gemeentebestuur laten weten.

Het parkeerplan maakt onderdeel uit van de Kadernota Bereikbaarheid die in mei 2009 door de gemeenteraad is vastgesteld. Hierin staat dat in vijf wijken van Leiden buiten de binnenstad een proef zal starten van twee jaar met een zogenaamde Blauwe Zone.

Dit is de naam van een parkeerbeleid dat tot doel heeft het parkeren van auto’s te beperken tot speciale plekken (met blauw aangeduid) en speciale tijden. Parkeerders kunnen dan maximaal 2 uren achtereen hun auto parkeren en moeten hun parkeerschijf instellen. Wijkbewoners en bedrijven kopen een parkeervergunning waarmee zij hun auto altijd kunnen parkeren. Dit beperkingsbeleid dient er voor om parkeeroverlast in de woonwijken van ‘vreemd-parkeerders’ – veelal bezoekers en werknemers van de binnenstad en forenzen die met de trein naar hun werk reizen – tegen te gaan.

Proefgebied opgerekt
Het gemeentebestuur rekt het oorspronkelijk aangewezen proefgebied van de omgeving station Lammenschans en de omgeving St. Petruskerk behoorlijk op. Zowel het vorige als het nieuwe gemeentebestuur zeggen veel waarde te hechten aan de opvattingen van de wijkbewoners zelf. Uit onze wijken zijn van bewoners en winkeliers grenzend aan de twee oorspronkelijk aangewezen buurten diverse verzoeken gekomen het gebied uit te breiden. Angst voor een ‘waterbedeffect’ is daarbij de voornaamste reden: vreemdparkeerders zouden hun auto gewoon een straat verderop zetten.

Ook de Wijkvereniging heeft vorig jaar aangegeven dat dit verdringingseffect de problemen zal doen verschuiven dieper de wijk in. Met de verschoven grenzen zal dit effect niet per se verdwenen zijn, terwijl veel meer huishoudens, ook zij die momenteel geen overlast ervaren, nu met dit beleid te maken krijgen. In haar officiële reactie dit voorjaar stelt de Wijkvereniging dat eventuele voorziene en onvoorziene nadelen van de proef snel gesignaleerd moeten worden. Verder zullen de evaluatiecriteria helder en toetsbaar moeten zijn. Ook vindt de Wijkvereniging dat er al tussentijds, dus tijdens de periode van de proef, momenten van tussenevaluatie moeten zijn. De proef zou volgens de planning in het derde kwartaal dit jaar moeten starten.


De grenzen van het gebied waarbinnen de proef met het parkeerbeleid blauwe zone wordt gehouden vanaf eind 2011

Wijkvereniging kritisch over parkeerproef
In maart 2011 heeft het bestuur van de Wijkvereniging haar ‘zienswijze’ op het plan van het gemeentebestuur ingediend. De hoofdpunten:
  • “Een belangrijke oorzaak van parkeeroverlast in onze wijken is het ontbreken van betaalbare en bereikbare parkeervoorzieningen vlakbij de binnenstad. Daarom blijven wij aandringen op het realiseren van voldoende parkeercapaciteit tegen een aantrekkelijke prijs. Parkeergarages dragen hieraan bij.”
  • “Wij vrezen een ontsierende aanduiding in het gehele gebied van onze wijken waar dit beleid gaat gelden met vele blauwe lijnen resp. blauwe stoepranden. Wij zouden deze aanduiding daarom graag anders opgelost zien worden. In een gebied dat eerdaags beschermd stadsgezicht wordt, is blauwe belijning op de openbare weg/stoep zeer ontsierend.”
  • “Een voorstelbare vrees van bewoners die net buiten het betreffende gebied wonen, is dat juist bij hen de ‘vreemdparkeerders’ hun voertuigen achter laten. U geeft aan hier door middel van meerdere verkeerstellingen informatie over te verzamelen. Wij stellen voor de praktijkbeleving van bewoners hieraan toe te voegen. Zij immers kunnen veelal goed overzien of het parkeergedrag in hun straat verandert. Het recente signaal van de bewoners in de buurt Zoeterwoudsesingel- Fruinlaan-P.J.Blokstraat van bestaande en gevreesde parkeeroverlast moet door u serieus worden genomen. Specifieke parkeertellingen en auto-identificaties op korte termijn vormen een eerste stap.”
  • “U kunt overwegen om tijdens het experiment een ‘meldpunt parkeeroverlast’ te openen. Hier kunnen dan alle open aanmerkingen over het parkeergedrag tijdens de proef gemeld worden. Bewoners zullen zeker bereid zijn om melding te maken van eventuele ‘creatieve’ parkeerschijf gebruikers (sleutelboskoeriers en auto’s met zelfregulerende parkeerschijven), zodat het parkeerregiem op haar beurt hiertegen kan optreden.
  • “Het criterium van 50%+1 bewonerstevredenheid vinden wij te laag. Een ontevredenheid van 49% creëert naar onze mening onvoldoende draagvlak. De tevredenheid zou een hoger percentage moeten worden van tenminste tweederde. Ook zal er gedifferentieerd naar (sub)buurten gekeken moeten worden. Ook pleiten wij hierboven al voor een meldpunt. De parkeerbezettingsnormen voor overdag en de avond willen wij graag nader uitgelegd krijgen. Ook hier lijken de percentages (80/15% - 85/10%) ons erg bescheiden.”
  • “Tot slot willen wij niet 2 jaar wachten voordat een eerste ‘tussenbalans’ wordt opgemaakt. Wij willen ieder half jaar een peiling. Bij tegenvallende effecten of grote ontevredenheid moet een tussentijdse bezinning plaatsvinden, waar wij graag gesprekspartner bij zijn.”
Bewoners willen ook meedoen
Op 4 maart hebben bewoners in de buurt Zoeterwoudsesingel-Fruinlaan- P.J.Blokstraat een petitie aangeboden aan wethouder Robert Strijk van verkeer. Deze petitie, gesteund door ruim honderd medebewoners, houdt een pleidooi om ook daar een blauwe zone in te voeren. De bewoners hebben veel overlast van parkerende bezoekers van de binnenstad. De wethouder zei “...zich niet blind en doof te kunnen houden voor dit signaal”, maar dat de gemeenteraad inmiddels de grenzen van het proefgebied al had vastgesteld.
Welkom op de PBW-website