Skip Navigation Links
Home
WijkwebExpand Wijkweb
VerenigingExpand Vereniging
KrantExpand Krant
DossierExpand Dossier
WijkExpand Wijk
SpeelschansExpand Speelschans
LinksExpand Links
WijkwijzerExpand Wijkwijzer
ArchiefExpand Archief

Nieuwe Lorentzschool oogst lof en kritiek

door Thomas van Duin

Op 15 mei 2009 opende de geheel vernieuwde Lorentzschool met een groot feest haar deuren. Op deze dag werd ook het fraaie boek over de zestigjarige geschiedenis van de school gepresenteerd. En: de nieuwe school is genomineerd voor de landelijke architectuurprijs BNA gebouw van het jaar. Tegelijk komt er kritiek uit de buurt over geluidsoverlast.

‘Knap en lichtvoetig’
Het openingsfeest was spectaculair. Alle kinderen in rood en wit, de schoolkleuren. Het Lorentzlied zingend, vulden zij het grote schoolplein, voordat de officiële opening werd verricht. Het gebouw is genomineerd voor de prestigieuze architectuurprijs BNA. Uit het jury-rapport: “Deze basisschool maakt de jury blij. Nogal eens wordt in de scholenbouw naar te veel en te complex gestreefd, waardoor onrust ontstaat. De Lorentzschool is een gedistingeerd, compact, knap en lichtvoetig schoolgebouw, met een beproefd concept: de klaslokalen en gangen zijn rondom de gymzaal met installaties gedrapeerd. Binnen dat concept hebben de architecten gezorgd voor de juiste schaalgeving, een prestatie bij een schoolgebouw voor 900 leerlingen, voor stilte, openheid en ruimte. Onderbouw, middenbouw en bovenbouw hebben eigen entrees en eigen verdiepingen. De kleinste kinderen hebben zelfs drie ingangen, die naar een eigen ‘wijk’ van vier lokalen met een herkenbare kleurstelling leiden. De gangen zijn royaal en voorzien van daglicht. Deze kunnen bij het leren betrokken worden door grote glazen schuifwanden in de lokalen.”

‘Mijn woongenot is aanzienlijk gedaald’
Van de buren, bewoners aan de Burggravenlaan, klinken inmiddels, naast waardering, ook de eerste ergernissen, vooral over geluidsoverlast. “Het zicht op de nieuwbouw is ondanks het enorme formaat een hele verbetering in vergelijking met die op de oudbouw”, zegt Edward Pietersz uit de Asserstraat. “En vooral het ontbreken van de geplande appartementsgebouwen geeft een prettig woongenot en uitzicht!”
Bertien Dorrepaal van de Burggravenlaan is kritischer: “Tot 1 januari was het hek tussen de tuinen en de groenstrook onzichtbaar door klimop, groen en struiken, maar daarna is dit groen stelselmatig gesloopt door de schooljeugd en is er van een groene geluidsbuff er, een belofte van de gemeente, nauwelijks nog sprake. Dit is des te erger, omdat het speelplein direct achter de tuinen ligt. Het zou buiten schooltijd afgesloten worden, een belofte van de gemeente, maar het is nu van 4 kanten toegankelijk, wordt door fi etsers als doorgang naar de sportvelden gebruikt en bevat een grote ronde betegelde speelkuil, die gebruikt wordt voor alles wat rijdt. Wij moeten er niet aan denken, dat er straks nog appartementen bijkomen, dan wordt de geluidsweerkaatsing nog erger en dan kun je hier alleen nog maar wonen als je overdag werkt of weg bent.”
Bewoonster Loes Coppieters vult aan: “Mijn woongenot is aanzienlijk gedaald. Wij willen in ieder geval na schooltijd en in de weekends graag rustig in onze tuin kunnen zitten. Nu ga ik met visite naar binnen. Volgens mij zijn er fouten gemaakt en is er geen rekening gehouden met deze overlast. Kan het schoolplein niet worden afgesloten na schooltijd?”

Gymzaal of appartementen?
Of de gemeente Leiden het plan voor de twee appartementencomplexen naast de school doorzet, is nog steeds niet bekend. Ook is nog steeds onduidelijk of er een extra gymzaal zal komen. Hier heeft, in navolging van de wijkvereniging en de medezeggenschapsraad van de school, nu ook de gemeenteraad op aangedrongen. Ondertussen zijn op het braakliggend terrein naast de school zes noodlokalen geplaatst. Deze zijn bestemd voor leerlingen van de basisschool Roomburg, verderop aan de Van Vollenhovenkade, die momenteel wordt verbouwd.

Welkom op de .Net-website